Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cesta domov

8. 6. 2007

Cesta domov

Ještě ve zverimexu: Máte dvě možnosti jak získat morče. Buďto si ho koupíte od chovatele nebo ve zverimexu. Když si morčátko koupíte od chovatele, máte  víceméně zaručeno, že je morče naprosto zdravé, protože chovaté morčat už většinou mají mnoho zkušeností s chovem morčat, takže se morčátka skoro vždy narodí naprosto zdravá a když ne, tak vám ho chovatel ani nenabídne - tedy neměl by. Když si koupíte morčátko ze zverimexu, musíte nejprve morčata chvíli pozorovat. Jak jsou čilá, jestli jen nevysedávají v koutě a prostě váš celkový dojem. Když už máte přibližně vybráno morče, které se vám líbí a vypadá zdravě a čile, tak si ho prohlédněte zblízka (každý prodavač by vám měl tohle dovolit), jestli mu neteče z nosů, očí a taky uši musí mít čisté. Zuby nesmí mít přerostlé a musí působit normálně. Srst musí být lesklá bez lysých míst. Když vezmeme morče do rukou, nemělo by být příliš hubené ani nadměrně tlusté a musí mít pevně stavěné tělo.

Cena: Cena morčátka s PP (potvrzení /průkaz/ původu) se pohybuje okolo 200-300 Kč, ale záleží vždy na prodávajícím, cena tedy může být jak nižší, tak vyšší. Ne přímo vyjímkou jsou bezsrstá morčátka, protože ty stojí kolem 1000 Kč. Cena morčátka ze zverimexu se pohybuje okolo 50Kč. Například u nás ve městě stávalo morče i 30Kč, teď stojí tak těch 50Kč a když mají někdy dlouhosrsté, tak jsou o něco málo dražší.

Cesta domů: Když si morčátko koupíte, tak vám ho většinou dají do krabičky, kterou si musíte zaplatit - podle velikosti, asi tak 5 - 15Kč. Také si ale můžete donést svou vlastní krabičku. Měla by mít někde nahoře menší otvor nebo několik dírek, aby mělo morče dostatek vzduchu, nejlepší je kartonová krabice. Nemusíte do ní dávat ani podestýlku, jestli to máte domů kousek. Pokud jedete vlakem, autobusem nebo autem a víte, že to bude na delší dobu, měli byste mu do krabičky dát trochu pilin nebo sena a trošku krmení. Cestou můžete morčátko konejšit klidným hlasem a snažit se co nejvíc o to, aby sebou krabice tolik nedrncala.