Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mám si zobrať jedno morča či pár?A aké pohlavie?

8. 6. 2007

Výběr

      Morčátka jsou společenská zvířata a proto nejsou ráda sama. Měli by jste se nad tím zamyslet, protože když si pořídíte jen jedno morčátko, budete se mu muset věnovat více, aby se necítilo samo. Většina morčat, pokud žijí sami, se "upnou" na páníčka a ani už nebudou mít zájem o cizí společnost. Když se mu ale nebudete dostatečně věnovat, bude velmi smutné a to může být i nebezpečné, protože i morčátka můžou potřebovat psychologa stejně jako my, když se cítíme dlouho osamělí. Vraťme se zpátky, pokud si pořídíte jedno morčátko, tak je vcelku jedno, jaké pohlaví to bude a potom si zřejmě vyberete podle vzhledu (při nákupu musíte taky dát pozor na zdraví morčátka, ale to až v další kapitole). Snad jedině pokud by jste chtěli mít později mladé, a od někoho si "vypůjčíte" samečka, tak si pořiďte samičku.

       Dvě samičky ani dva samečci nejsou žádným problémem, ale v případě samečků to má nějaké podmínky. Spousta lidí si myslí, že v každém případě se samečci perou, ale opak je pravdou. Samečci se perou jedině v případě, pokud s nimi bydlí samička, nebo prostě jen v druhé kleci vedle anebo na jejich "dočichu". Prostě když máte i samičku, určitě si nepořizujte dva samečky, tedy, nedávejte je do jedné klece. Někdy se ale můžou dva samečci porvat a ani nikde nemusí být žádná samička. Je to prostě jen klukovská rvačka, ale pokud by to trvalo více dnů, určitě bych je rozdělila.

       Mezi dvěmi samičkami nevznikne žádný konflikt, jsou to vždycky dobré kamarádky. Ovšem jiný případ je, pokud máte jednu samičku a k ní si koupíte další morče, tak si na sebe nejdřív musí zvyknout a je tedy samozřejmé, že se budou ze začátku prát, třeba o obydlí - prostě jejich "revír" nebo o vaši přízeň a náklonnost atd. To samé platí i v případě samečků.

       Když si pořídíte skupinku morčat, řiďte se předešlými informacemi - samičky spolu můžou být v jakémkoli počtu a samečci by neměli mít nablízku samičku či samičky, aby se neprali. Čím více morčat máte, tím větší prostor potřebují - na jedno morče je to přibližně 2000 cm čtverečných, čím víc, tím líp.