Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pôrod

7. 6. 2007

Porod

Nejspíš ho asi nezastihnete, ale když ano, tak je to prý nádherný zážitek ( neříkám z vlastní zkušenosti, protože moje morčice bohužel nikdy neměly mladé =o( )

.

Začíná to tím, že má samička porodní stahy. Zaleze si někam, kde jí nikdo nebude rušit a kde je podle ní bezpečno (například domeček neb stříška). Pak následuje porod. U toho samička většinou pokvíkává.

.

.

Potom se objeví morčátko v plodovém obalu, který samička reflexně a naprosto přirozeně pozře i s placentou, která musí ven po každém mláděti. Tím umožní mláděti, aby mohlo dýchat a neudusilo se v plodovém obalu. Miminko celé olíže a vysuší. Když porodí všechny mláďata, tak očistí okolí od krve a pak se dál věnuje morčátkům, které už se snaží pít a chodit.

.

Menší shrnutí:Porod trvá asi 15 - 40 minut - podle počtu mláďat, intervaly mezi jednotlivými morčátky jsou přibližně 5 minut, porodní cesty při porodu se otevírají až na 2,5 cm, krve při porodu ze samičky moc nevyteče...jenom pár kapek, samička rodí v sedě. V jednom vrhu se rodí 2 - 4 mláďata.

 .

Porodní potíže

Porodní potíže může vyvolat výhřez dělohy, to znamená, že se při silných stazích objeví u pohlavního otvoru samičky děloha. V tomto případě musíte okamžitě navštívit vetrináře, jinak samička zahyne. Když k němu samičku dopravujete, tak jí přemístěte do čisté nádoby bez podestýlky a zabraňte znečištění dělohy. Další komplikace může způsobit špatné umístění mláděte v děloze, příliš velká mláďata - úzké poodní cesty. Dále se mohou narodit přidušená mláďata, ale i když to přežijí, tak většinou do pár dní zemřou.