Jdi na obsah Jdi na menu
 


Starostlivosť o mľáďátá

7. 6. 2007

Péče o mláďata

.

Právě narozená mláďata jsou osrstěná, vidí slyší a mají sací reflex, prostě jsou zcela vyvinuty. Do jedné hodinky vám začnou běhat po kleci, popřípadě v kotci, nebo prostě kde je máte =o) takže se máte na co těšit =o))

.

První den by jste se jich neměli dotýkat, protože se o ně potom samička může přestat starat, maximálně je můžete opatrně na chviličku vyndat, aby jste je mohli zvážit. Můžete taky opatrně prohmatat samičce bříško, zda nezůstalo nějaké mladé uvnitř. Pokud by jste nějaké nahmatali, musíte okamžitě k veterináři, jinak umře jak samička tak mladé.

.

.

Samička mláďata kojí přibližně tři týdny, při čemž mohou sát jen dvě mláďátka zároveň a matka u toho stojí. Ve věku jednoho týdne už se ale pokoušejí okusovat tvrdou potravu, kterou žere mamča. Po druhém týdnu je můžete přivykat na hlazení atd. a taky je můžete vzít do výběhu, aby se proběhla.

 .

Samečka by jste měli odstavit. Mláďatům neublíží, toho se nebojte, ale samička by skoro jistě znovu zabřezla.

.

Když samička mladé odmítne nebo zemře

V tomto případě se budete o mladé postarat vy, ale práci vám může usnadnit jiná samička, která začíná kojit a tyhle prťousky přijme.

Nejspíš ale jiná samička "po ruce" není, takže budete muset mláďata krmit. Na to je nejlepší mléko pro koťátka nebo štěňata a nebo si udělejte domácí směs. Smíchejte stejný díl neslazeného kondenzovaného mléka se stejným dílem vody a můžete taky přidat nízkotučný neslazený jogurt, viz: CHS Bellis - umělá výživa, dokrmování. Směsí krmte mláďe po troškách a pomalu takovou tou sříkačkou bez jehli na konci.

.

Už jsme velcí mami.....

Mláďata je dobré odstavit ve věku od pěti až osmi týdnů, ale ne déle. Ale samečky oddělte dříve, jinak by mohlo dojít k nakrytí( je to zvláštní, když klidně oplodní syn matku, co? ale příroda je příroda) Nejlepší je, když máte předem zájemce o mladé a víte, že se o ně postarají dobře a proto je lepší najít si zájemce hned než na poslední chvíli. A zverimexy by měly být poslední možnost.

.

.

.

.

 

.